• Lekcje muzealne

• "Polak nie sługa, nie zna со to pany,
          Nie da się okuć przemocą w kajdany,
          Wolnością żyje do wolności wzdycha,
          Bez niej jak kwiatek bez wody usycha."

W styczniu 2020 r. klasy 7e i 7a miały okazję przenieść się w czasie do XIX wieku zwiedzając Pawilon X Cytadeli Warszawskiej - udźwignąć kajdany skazańca, obejrzeć celę Marszałka Piłsudskiego...

Zobacz zdjęcia z naszej lekcji

Oto przykłady innych lekcji muzealnych w naszej szkole:

• ZAJĘCIATEMATYKA
      Zagłada i PamięćUczniowie klasy 8d odwiedzili Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a także wzięli udział w lekcji muzealnej „Zagłada i pamięć’. POLIN to miejsce wyjątkowe. Przeżyliśmy tu w skupieniu niezwykle ciekawą, wzruszającą i pouczającą lekcję historii. Dowiedzieliśmy się o wydarzeniach, które kładą się cieniem na ludzkich dziejach, budzą grozę, przerastają naszą wyobraźnię okrucieństwem i mrokiem tamtych dni.
      Błądząc za NiepodległąZ okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę udaliśmy się do „Labiryntu niepodległości” w pawilonie Muzeum Historii. Ponownie prześledziliśmy burzliwą historię naszego narodu, który na przestrzeni wieków borykał się z wieloma problemami. Dodatkowo mieliśmy okazję wcielić się w styczniowego powstańca, uczestniczyć w lekcji rosyjskiego oraz spacerować po „okopach” żołnierzy.
      Paderewski – człowiek niezwykły (Muzeum Narodowe) Uczniowie klasy 7d obejrzeli wystawę poświęconą Ignacemu Paderewskiemu – wybitnemu kompozytorowi, pianiście, mężowi stanu, działaczowi charytatywnemu, niezwykłemu człowiekowi. Mieliśmy okazję poznać zarówno oficjalną działalność artystyczną wirtuoza oraz premiera i ministra spraw zagranicznych odrodzonej Polski, jak również jego życie rodzinne, osobiste zainteresowania, ulubione przedmioty, którymi się otaczał w szwajcarskiej rezydencji oraz w czasie licznych podróży po świecie.
      W ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, klasa 7c była na lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym poświęconej Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Paderewski był człowiekiem wszechstronnym – politykiem, artystą, kolekcjonerem. Oglądając pamiątki po wirtuozie uczniowie poszukiwali odpowiedzi na pytanie: czy dążenie do przywrócenia niepodległości ojczyzny zawsze oznacza walkę z bronią w ręku?