• Spotkania z historią

        •  

          Zrozumienie przeszłości pozwala nam pojąć czasy, w których obecnie żyjemy, a także spojrzeć krytycznie w naszą przyszłość. Zależy nam, aby nauka historii nie była jedynie przekazem o wydarzeniach i datach, ale pokazywała związki przyczynowo-skutkowe zaistniałych zdażeń. Chcemy, aby nasi uczniowie zrozumieli nasz świat poprzez pryzmat tego co wydarzyło się 50, 100, 450 lat wstecz... Chcemy pokazać jak historia wpływa na kulturę, sztukę, społeczeństwa, geografię polityczną świata, stosunki międzynarodowe...

          Poniżej przedstawiamy niektóre zajęcia, jakie nasi nauczyciele historii organizują, aby zarazić uczniów miłością do historii i poszerzać ich rozumienie świata:

    • ZAJĘCIATEMATYKA
      Powstanie Listopadowe w Łazienkach KrólewskichUczniowie klasy 7d mieli okazję przejść szlakiem wydarzeń sprzed niemal 200 lat w historycznym miejscu, w którym się rozegrały. Zapoznali się z ikonografią i tekstami z epoki oraz uczestniczyli w warsztatach pozwalających im zrozumieć genezę i przebieg Powstania Listopadowego.
      Historia w Cytadeli WarszawskiejKlasa 7c uczestniczyła w lekcji historii na temat X Pawilonu (więzienia) w Cytadeli Warszawskiej z okazji 155 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego i 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Uczniowie poznali miejsce więzienia i stracenia dyktatora powstania Romualda Traugutta. Mieli okazję obejrzeć oryginalne prace malarskie Aleksandra Sochaczewskiego, więźnia i zesłańca na Syberię. Poznali historię niezwykłej ucieczki z więzienia Józefa Piłsudskiego.
      Spotkanie ze świadkiem historiiSpotkanie ze świadkiem historii p. George J. Elbaumem, Amerykaninem żydowskiego pochodzenia, który opowiadał o swoim dzieciństwie w czasie trwania II wojny światowej i losach swojej żydowskiej rodziny.
      Na świecie jest ich nieco ponad 26 400, w Polsce 6600, żyjących około 230. Medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata Instytut Yad Vashem odznacza ludzi, którzy w czasie Holokaustu z narażeniem życia decydowali się pospieszyć z ratunkiem Żydom. Mieliśmy zaszczyt gościć w murach szkoły jednego z bohaterów tamtych czasów - pana Józefa Walaszczyka, wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych.
      Powstańczymi śladamiDwie drużyny z naszej szkoły wzięły udział w grze miejskiej "Powstańczymi śladami". Celem gry było uczczenie pamięci ofiar Powstania Warszawskiego, a jednocześnie utrwalenie i rozszerzenie wiedzy o Powstaniu. Gra polegała na odnajdywaniu miejsc związanych z Powstaniem oraz na przeprowadzeniu ankiety dotyczącej rzezi na Woli w sierpniu 1944 roku. Drużyny poruszały się po terenie Woli i Starego Miasta. Każda grupa miała swojego łącznika, który przekazał nam informacje dotyczące realizacji zadań. Przygodnie napotkanych mieszkańców Warszawy pytaliśmy o to, co wiedzą o wydarzeniach z sierpnia i września 1944 roku. Największym przeżyciem podczas wykonywania tego zadnia było spotkanie pani, która przeżyła rzeź na Woli i opowiedziała nam o swoich przeżyciach i tamtym zdarzeniu.
      Spotkanie z konserwatorem zabytkówDzięki uprzejmości konserwatora zabytków - pani Marii Pokornej, mamy jednej z naszych uczennic, mogliśmy zwiedzić kaplicę kościoła Res Sacra Miser w Warszawie i dowiedzieć się, jak wyglądają prace związane z renowacją znajdujących się tam XVII wiecznych polichromii. Odkrycie, którego dokonali konserwatorzy na ścianach i sklepieniu kościoła, jest bezcenne. Uczniowie mogli przyjrzeć się dokładnie warsztatowi konserwatora zabytków.
      • Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości...
      • Józef Piłsudski
      • Komu tysiące lat nie mówią nic, niech w ciemności niewiedzy żyje z dnia na dzień
      • Goethe
      • Historia - świadek czasu, światło prawdy, życie pamięci, nauczycielka życia, zwiastunka przyszłości
      • Cyceron
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 157 im. Adama Mickiewicza w Warszawie
      • 22 844-05-57
      • ul. Tyniecka 25, 02 - 615 Warszawa Poland
      • SP157 przy Kazimierzowskiej: ul. Kazimierzowska 16, 02-589 Warszawa, tel. 22 844-67-36
      • e-mail budynku przy Kazimierzowskiej: sekretariat@sp157.waw.pl , sekretariat.sp157@eduwarszawa.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • Nasze  media społecznościowe