• Klasy dwujęzyczne 7 i 8

• Nauczanie dwujęzyczne to nauczanie w języku polskim i obcym.

Oznacza to, że oprócz zwiększonej liczby godzin języka obcego, wybrane przedmioty również prowadzone są w tym języku.

Szkoła Podstawowa nr 157 ma nauczycieli z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie edukacji dwujęzycznej TRZECH JĘZYKÓW:

• angielskiego,
          • hiszpańskiego,
          • niemieckiego

Na czym polega nauka w klasie dwujęzycznej

W klasie dwujęzycznej uczniowie mają możliwość rozwijania swoich umiejętności językowych na zajęciach z języka angielskiego, hiszpańskiego lub niemieckiego w wymiarze pięciu godzin tygodniowo.

Dodatkowo w języku obcym nauczane są co najmniej dwa przedmioty:

• informatyka, biologia, chemia i WOS (klasa angielska)
          • matematyka, biologia, plastyka (klasa hiszpańska)
          • historia, WOS (klasa niemiecka)

Przedmioty te są realizowane w języku polskim przez nauczyciela dwujęzycznego. Na początku prowadzący uzupełnia zajęcia słownictwem z języka obcego. Wraz ze wzrostem umiejętności uczniów zwiększa zakres treści nauczanych w drugim języku.

Podczas lekcji w języku obcym stosowane są różnorodne materiały dydaktyczne, rzadziej polskie podręczniki, częściej źródła w języku obcym.

To nauczyciel dokonuje wyboru i tworzy swego rodzaju bazę materiałów. Nauczanie odbywa się na podstawie programów własnych stworzonych przez nauczycieli poszczególnych zajęć. Programy te zawierają bardzo dużo elementów kulturoznawczych krajów danego obszaru językowego, a treści nauczania są skorelowane z programami nauczania poszczególnych przedmiotów.

Zalety nauczania dwujęzycznego

• jest metodą promowaną w Europie i na świecie

• pomaga szybciej i lepiej opanować język obcy

• pozwala przyswoić różnego rodzaju treści w bardzo naturalnych sytuacjach, poprzez obcowanie z autentycznym językiem

• pozwala na codzienne konwersacje i stały kontakt z językiem

• poszerza wiedzę na temat krajów języka obcego, związaną z kulturą, historią, geografią, literaturą, polityką, życiem codziennym, itd.

• otwiera uczniów na świat, poszerza horyzonty, uaktywnia, uczy kreatywności, tolerancji, ciekawości świata, życia i ludzi

• może być doskonałym przygotowaniem do nauki w klasie dwujęzycznej w liceum i/lub do matury dwujęzycznej, certyfikatu Cambridge English, np. FCE lub innych na wyższym poziomie.

W klasach dwujęzycznych dodatkowo oferujemy:

Języki dają wyniki, czyli o możliwości wyboru

Uczniowie oddziałów dwujęzycznych mogą wybrać język wiodący spośród trzech propozycji: angielski, niemiecki, hiszpański (pięć godzin w tygodniu).

Decydują także o drugim języku obcym (dwie godziny w tygodniu).

Uwaga: Wybór języka wiodącego nie zobowiązuje ucznia do zdawania tego języka na egzaminie ósmoklasisty.