• Edukacja nieformalna

• Jest to projekt organizowany przy współpracy z Europejskim Centrum Młodzieży (ECM) z tematem przewodnim opracowywanym przez grupę przy wykorzystaniu metod edukacji nieformalnej.

Celem projektu edukacyjno-językowego jest poznanie kultury, architektury i obyczajów mieszkańców Portugalii, które uczniowie zgłębiają dzięki zadaniom edukacyjnym podczas spacerów ulicami Porto, Bragi i Guimaraes. Uczestnicy projektu za pomocą różnego rodzaju zadań językowych będą mieli okazję do podnoszenia kompetencji komunikacyjnych w środowisku międzynarodowym.

• Etapy wymiany

• Realizacja projektu odbywa się w pięciu fazach:

Faza I – przygotowanie w kraju, które obejmuje wybór przez uczestników tematu, nad którym będą pracować podczas wymiany oraz warsztaty przygotowujące uczestników do wymiany młodzieży

Faza II – realizacja projektu w Porto - Zakwaterowanie i wyżywienie u rodzin portugalskich, wspólne zajęcia i wymiana międzykulturowa uzupełniają się wzajemnie, w celu zapewnienia wysokiej jakości doświadczenia międzykulturowego

Faza III - Przygotowanie w kraju + ewaluacja pierwszego etapu wymiany - Podczas tej fazy projektu nastąpi przygotowanie do przyjęcia uczniów portugalskich w Polsce. Zostaną podane szczegółowe plany pobytu. Ponadto Faza III obejmuje również przygotowanie rewizyty.

Faza IV - Realizacja projektu w Polsce – Zakwaterowanie i wyżywienie uczniów z Portugalii u rodzin polskich uczestników projektu, wspólne zajęcia i praca nad tematem wymiany na podobnych zasadach, na jakich odbywała się w Portugalii

Faza V - Dalsze działania + ewaluacja całego projektu – Po zakończeniu wymiany młodzieżowej, uczestnicy są zachęcani do refleksji na temat ich doświadczeń i dzielenia się zdobytą wiedzą z rówieśnikami ze swojej szkoły, nauczycielami, rodzicami i innymi osobami w szkole. Ich zadaniem jest przekazanie społeczności lokalnej w ciekawej formie, czego nauczyli się podczas 10 miesięcznego projektu ze szkołą w Porto.

Cały projekt zakończony jest warsztatami ewaluacyjnymi przeprowadzonymi przez ECM z uczniami, nauczycielami i chętnymi rodzicami.

• Relacja z pierwszej części wymiany

• Odbyły się już pierwsze dwie fazy wymiany. W dniach 22 – 29 listopada 2019 nasi uczniowie odwiedzili Portugalię.

Wspólnie z uczniami z Porto w pięknej choć deszczowej Portugalii poznali kraj i ludzi. Szkoła partnerska różni się mocno od naszej. Dyrektorem jest siostra zakonna a uczniowie noszą mundurki :). To co wspólne- wszyscy kochamy wycieczki, np. do  Bragi z zabytkowymi bazylikami. Odwiedziliśmy także Guimarães i kolebkę Portugalii oraz miasto naszych gospodarzy. Angielski to główny język wymiany, ale czasem wystarczy uśmiech.