• Od wielu lat współpracujemy z BioCentrum Edukacji Naukowej, które prowadzi ogólnodostępne warsztaty laboratoryjne, szkolenia, pokazy i wykłady. BioCEN jest prowadzone i wspierane przez instytuty naukowe oraz uczelnie warszawskie.

        BioCEN posługuje się nowatorskimi metodami i posiada własne laboratorium mieszczące się w budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Warszawie.

        Kto jest organizatorem BioCEN:

        – Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej UNESCO/PAN (partner strategiczny)
        – Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN
        – Instytut Biochemii i Biofizyki PAN
        – Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego
        – Festiwal Nauki w Warszawie
        – Fundacja BioEdukacji 

        Zajęcia dla naszych uczniów prowadzone w ramach warsztaów BioCEN:

        Miejsce zbrodni – kryminalne zagadki

        Zajęcia przy pomocy dobrej zabawy umożliwią popularyzację badań nad analizą DNA, dziedziczeniem, a także analizą chemiczną próbek ze środowiska.

        To nowatorskie warsztaty laboratoryjne, których motywem przewodnim są metody biologii molekularnej używane w laboratorium kryminalistycznym. Za pomocą dramy z wcieleniem w rolę detektywów i pasjonującej historii z miejsca zbrodni, w którą zostają wciągnięci uczestnicy warsztatów, a następnie samodzielnej pracy laboratoryjnej, która jest podstawowym komponentem zajęć, uczestnicy nie tylko mieli okazję rozwiązać zaskakującą kryminalną łamigłówkę, ale uzyskali wiedzę z dziedziny biologii komórki, histologii, genetyki,  kryminalistyki i chemii środowiskowej, jak również o badaniach i eksperymentach, które do tej wiedzy doprowadziły oraz tych, które umożliwiają posługiwanie się nią w pracy detektywów.

         

        Świat Enzymów

        Zajęcia odpowiadają na pytania co to są enzymy, jak działają i jakie przeprowadzają reakcje? Jaka jest ich rola w naszym organizmie?

        Podczas warsztatów uczniowie zaznajomią się z tematyką enzymów – ze szczególnym uwzględnieniem enzymów trawiennych – i ich rolą w organizmie człowieka. Dowiedzą się, jakie reakcje enzymy przeprowadzają w naszym ciele, wykonają samodzielnie doświadczenia z wykorzystaniem amylazy, lipazy oraz proteazy.

         

        Na tropach DNA

        Czy DNA można zobaczyć gołym okiem? Jak zbudowana jest słynna podwójna helisa? Co to jest elektroforeza DNA i jaki ma związek z kryminalistyką? Co jest zapisane w genach? I jak biotechnologia służy człowiekowi?

        Podczas warsztatów uczniowie zostają wprowadzeni w świat biologii molekularnej i biotechnologii. Poznają budowę DNA i samodzielnie wyizolują go z własnych komórek nabłonkowych. Przeprowadzą też elektroforezę barwników spożywczych, która jest modelem techniki rozdziału DNA stosowanej w laboratoriach. Na koniec wykorzystując osiągnięcia biotechnologii uczestnicy warsztatów przeprowadzą reakcję enzymatyczną i uzyskają mleko o obniżonej zawartości laktozy.

         

        Czy wiesz co jesz?

        Przeprowadzając eksperymenty i degustacje dowiesz się jak działa zmysł smaku.

        Praktyczne warsztaty skoncentrowane na poznaniu funkcjonowania i znaczenia zmysłów smaku i zapachu. Pełne ciekawych i zaskakujących informacji, oparte na degustacji produktów spożywczych. Dodatkowo eksperymenty nad obróbką chemiczną i cieplną produktów udowodnią, że to co jest milsze dla oka, wcale nie oznacza, że jest zdrowe dla organizmu.

        Celem warsztatów jest również zapoznanie uczestników z podstawami zasad „zrównoważonej diety”. Zajęcia promują założenia programu społecznego „5 razy dziennie warzywa i owoce”. Gry edukacyjne umożliwią uczestnikom stworzenie alternatywnego programu diety, bogatej nie w „puste kalorie”, ale w cenne składniki odżywcze.

        Podczas zajęć każdy uczestnik:

        - pozna tajniki zmysłu smaku i węchu
        - odbędzie szereg degustacji
        - zbada wrażliwość swoich zmysłów
        - sprawdzi znaczenie zapachu w odczuwaniu smaku
        - zobaczy jak poprawić atrakcyjność wizualną potraw – dowie się jak zdrowo komponować dietę

         


         

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 157 im. Adama Mickiewicza w Warszawie
      • 22 844-05-57
      • ul. Tyniecka 25, 02 - 615 Warszawa
        Poland
      • SP157 przy Kazimierzowskiej:
        ul. Kazimierzowska 16, 02-589 Warszawa, tel. 22 844-67-36
      • e-mail budynku przy Kazimierzowskiej: sekretariat@sp157.waw.pl , sekretariat.sp157@eduwarszawa.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • Nasze  media społecznościowe