Tekst: Jolanta Benedykczak
W konkursie "Sleeveface, czyli ubierz się w książkę – biblioteczny konkurs fotograficzny" pierwsze miejsce ex aequo zajęli Wojtek (4b) i Ryszard (1c), zaś drugie miejsce - Alicja (3b).
Tekst: Jolanta Benedykczak
W konkursie "Sleeveface, czyli ubierz się w książkę – biblioteczny konkurs fotograficzny" pierwsze miejsce ex aequo zajęli Wojtek (4b) i Ryszard (1c), zaś drugie miejsce - Alicja (3b).
Tekst: Jolanta Benedykczak
Szkolne Koło Wolontariatu "Drużyna Pomocy" zaprasza wszystkich do współpracy. Trzeba ożywić, umaić, zazielenić szkolny ogródek. I to teraz, by jeszcze zdążyć ucieszyć nasze oczy przed wakacjami.
Prosimy o przynoszenie sadzonek roślin różnorakich-jadalnych, pnących, bylin, pachnących kwiatów, różaneczników, krzewów, traw. Mile widziane roślinki balkonowe, z przydomowych ogródków, z działki babci, dziadka czy wujka. Ze sklepu też przyjmiemy. Na Wasze dary czekamy w bibliotece, u pani Joli Benedykczak (przy Tynieckiej) i w dyżurce (budynek przy Kazimierzowskiej).
Rekrutacja do szkół średnich 2024
Drodzy Uczniowie i Rodzice, zapraszamy Was na pierwszą część webinarium w ramach cyklu Akcja Rekrutacja 2024.
W trakcie spotkania pokażemy Wam, jak korzystać z systemu elektronicznej rekrutacji - jak przeglądać oferty szkół, założyć konto i złożyć wniosek do szkół średnich. Wprowadzimy Was także w zasady i harmonogram rekrutacji na 2024 rok.
Czekamy na Was już 10 maja 2024 roku o godzinie 17.00. Link do wydarzenia tutaj.
Link do kanału YouTube firmy VULCAN: @VULCAN-rodzice-uczniowie
Wyniki Konkursu Matematyczno-Chemiczno-Fizycznego "MŁODY INŻYNIER
Laureaci I miejsca – zespół uczniów w składzie: Polina Chybisova, Maja Dziesiatkowa i Joanna Prus ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 157 im. Adama Mickiewicza
Laureaci II miejsca – zespół uczniów w składzie: Jan Balcerzak, Tsviatana Beliayeva i Amelia Khera ze Szkoły Podstawowej nr 85 im. Benito Juareza
Laureaci III miejsca – zespół uczniów w składzie: Igor Dulas, Aleksander Horodyński i Szymon Węgrowski ze Szkoły Podstawowej nr 138 z Oddziałami Integracyjnymi im. Józefa Horsta
Gratulujemy przyszłym inżynierom i ich opiekunom!
Od poniedziałku 6 maja bierzemy udział w kampanii Rowerowy Maj, podczas której uczniowie będą docierali do szkoły aktywnie – rowerem, hulajnogą, na rolkach, czy deskorolce.
Dziesiąta już edycja wielkiego wiosennego wyzwania odbędzie się w dniach 6-29 maja 2024 r.
Lista nagród na stronie: Rowerowy Maj - Nagrody
Regulamin: Rowerowy Maj - Regulamin
Informacje dla rodziców i opiekunów: Rowerowy Maj - informacja dla rodziców i opiekunów
Zapraszamy 11 maja o godz. 10.00 na Tyniecką 25, aby aktywnie uczestniczyć w Pikniku Naukowym.
Udział w wydarzeniu biorą Kluby Młodego Odkrywcy z Warszawy a także wspaniali goście: Centrum Nauki Kopernik, Koło Naukowe "Nanorurki" z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk.
Co będzie się działo:
Zapraszamy młodszych i starszych Odkrywców.
Klub Młodego Odkrywcy "Szaleni Chemicy"
15 maja 2024 rozpoczyna się postępowanie rekrutacyjne do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez m.st. Warszawę na rok szkolny 2024/2025.
Rekrutacja zasadnicza trwa do 25 lipca 2024 r. Postępowanie uzupełniające na wolne miejsca rozpocznie się 29 lipca i potrwa do 12 sierpnia br. Podobnie jak w latach poprzednich, rekrutacja zasadnicza odbywa się z wykorzystaniem elektronicznego systemu naboru (warszawa.edu.com.pl). Natomiast w rekrutacji uzupełniającej kandydaci składają wnioski bezpośrednio do szkoły, które będą dysponowały wolnymi miejscami.
Od 30 kwietnia br. ósmoklasiści mogą zapoznać się z wprowadzoną do sytemu ofertą edukacyjną szkół na rok szkolny 2024/2025 - bez koniczności logowania się.
Od 6 maja do 8 maja będą przekazane uczniom kody dostępu do systemu rekrutacji.
Od 15 maja br. do 29 maja br. do godz. 15.00 kandydaci do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych będą mogli uzupełnić wniosek w systemie tj. wprowadzić dane, wybrać szkoły i oddziały (ułożyć listę preferencji), a następnie złożyć go w szkole pierwszego wyboru. Kandydaci mogą wybrać dowolną liczb szkół, a w nich dowolną liczbę oddziałów.
Informacje o rekrutacji w sieci
Elektroniczny system naboru: warszawa.edu.com.pl
Na stronie internetowej Biura Edukacji: edukacja.um.warszawa.pl (Rekrutacja - Po szkole podstawowej) dostępne są informacje dla kandydatów i ich rodziców, w tym m.in. wykaz dni otwartych w szkołach, harmonogram rekrutacji, zasady rekrutacji do poszczególnych typów oddziałów, jak policzyć punkty rekrutacyjne, wyszukiwarka zawodów, itp. Strona ta będzie i jest aktualizowana o nowe komunikaty w zależności od etapu podstępowania rekrutacyjnego.
Kuratorium Oświaty w Warszawie: kuratorium.waw.pl - jest tam m.in. wykaz zawodów wiedzy, sportowych i artystycznych branych pod uwagę w rekrutacji.
10 maja na platformie YouTube planowane jest szkolenie dla rodziców i uczniów kandydatów do szkół średnich w zakresie obsługi elektronicznego systemu rekrutacji do szkół średnich. Szkolenie będzie prowadzone przez specjalistów z firmy VULCAN obsługującej system. (Informacja o dokładnym czasie transmisji i link będą przekazane w osobnej widomości.)
Informacje o rekrutacji do szkół ponadpodstawowych są ponadto zamieszczone na naszej szkolnej stronie internetowej w zakładce Uczniowie - Kolejny krok w edukacji - Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.
Tekst i zdjęcia: Beata Siwiec
Podczas zajęć uczniowie tworzyli własne maszyny proste, takie jak dźwignie dwustronne czy huśtawki - seesaw. Po krótkim wprowadzeniu teoretycznym zaczynali praktyczne budowanie w grupach. Potem eksperymentowali i testowali różne rozwiązania. Na koniec prezentowali swoje projekty i dzielili się spostrzeżeniami. Takie zajęcia nie tylko kształtowały ich zrozumienie fizyki, ale też rozwijały umiejętności pracy zespołowej i komunikacyjnych.
Zdjęcia: Patrycja Fac, Liliana Chwistek
25 kwietnia mieliśmy okazję do zaprezentowania naszej szkoły kandydatom i ich rodzicom, na których czekały m.in. własnoręcznie przyrządzone gofry (7d - projekt Food&Mood), eksperymenty chemiczne (KMO Szaleni Chemicy) i gry lingwistyczne. Fotorelację i relację filmową znajdziecie również w naszych mediach społecznościowych (fb, Insta).
Tekst i zdjęcia: Beata Siwiec
17 kwietnia w murach naszej szkoły odbył się II etap Konkursu Matematyczno-Chemiczno-Fizycznego „Młody Inżynier”. Organizatorem był zespół nauczycieli z naszej szkoły.
Uczestnicy mieli okazję rywalizować w grupach trzyosobowych, rozwiązując różnorodne zadania z zakresu matematyki, chemii i fizyki.
Atmosfera panująca podczas konkursu sprzyjała rozwijaniu kreatywności oraz umiejętności myślenia krytycznego. Współpraca w grupie, prowadzone dyskusje i ogromne zaangażowanie młodych naukowców stanowiły niezapomniane przeżycie dla wszystkich uczestników.
Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za udział w konkursie oraz nauczycielom za ich zaangażowanie i profesjonalizm. Wasze zaangażowanie i pasja są inspiracją dla nas wszystkich!
Tekst i zdjęcia: Beata Siwiec
Uczniowie klas 6b i 7d uczestniczyli w pogadance o prądzie w ramach Fizycznej Karuzeli organizowanej przez Wydział Fizyki UW. Podczas zajęć młodzież poszerzała wiedzę o prądzie elektrycznym, jego wytwarzaniu, bezpieczeństwie i wpływie na środowisko.
Zajęcia te z pewnością dostarczyły uczniom fascynującej wiedzy na temat prądu elektrycznego i jego zastosowań w świecie, szczególnie w kontekście samochodów elektrycznych.
Źródło zdjęcia w nagłówku: www.circuitschools.com
Tekst: Agnieszka Kanabus, zdjęcia: Liliana Chwistek
W dniach 15-19 kwietnia nauczycielki naszej szkoły Adriana Adamczuk (język angielski i niemiecki), Liliana Chwistek (język hiszpański i plastyka) i Agnieszka Kanabus (język angielski) uczestniczyły w międzynarodowym spotkaniu nauczycieli w Turcji dotyczącym innowacyjnego nauczania metodą CLIL uczniów zdolnych.
Link do strony projektowej: Cities as sources of inspiration
Tekst i zdjęcia: Beata Siwiec
W klasie 7b, uczniowie podjęli się fascynującego projektu w ramach programu STEAM, który polegał na stworzeniu własnych torów kulkowych (Marble Runs) z wykorzystaniem rolek po papierze toaletowym i innych materiałów kartonowych.
Młodzież z entuzjazmem przystąpiła do pracy, wykorzystując swoje umiejętności inżynieryjne i artystyczne. Zaczęli od projektowania swoich torów, zastanawiając się nad tym, jak skierować kulki, aby pokonały całą trasę. Następnie przystąpili do budowy, wykorzystując rolki po papierze toaletowym, kartony, taśmę klejącą i taśmę izolacyjną.
Po zakończeniu budowy, nadszedł czas na najbardziej ekscytującą część - testowanie! Uczniowie obserwowali, jak ich kule przemierzają zaprojektowane przez nich trasy, analizując, które elementy działały dobrze, a które wymagały poprawek.
Projekt ten był nie tylko świetną zabawą, ale także doskonałą okazją do nauki. Uczniowie mieli możliwość zastosowania swojej wiedzy z zakresu nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki w praktyce, jednocześnie rozwijając swoje umiejętności artystyczne i kreatywne. Dzięki temu doświadczeniu, nasi uczniowie nauczyli się, jak ważne jest planowanie, testowanie i modyfikowanie - kluczowe umiejętności, które przydadzą im się w przyszłości.
Dziękujemy wszystkim uczniom za ich ciężką pracę i kreatywność.
Źródło zdjęcia w nagłówku:www.sciencebuddies.org
Tekst i zdjęcia: Beata Siwiec
Lekcja informatyki w klasach szóstych rozpoczęła się od krótkiego wprowadzenia do sztucznej inteligencji i jej roli w dzisiejszym świecie. Następnie uczniowie przystąpili do pracy nad swoimi projektami.
Pracowali nad projektem w Scratch, wykorzystując syntezator mowy. Pozwoliło im to zrozumieć, jak AI może naśladować ludzkie zdolności.
Eksperymentowali także z technologią rozpoznawania gestów, sterując obiektami na ekranie za pomocą ruchów dłoni. To zadanie pokazało, jak AI może interpretować dane wejściowe w czasie rzeczywistym i reagować na nie.
Uczniowie stworzyli również grę, która wykorzystuje AI do pomocy w nauce języków obcych. Gra ta pokazała, jak AI może dostosować się do indywidualnych potrzeb użytkownika i dostarczyć spersonalizowane materiały do nauki.
Młodzież użyła aplikacji Teachable Machine do trenowania modelu AI na podstawie obrazów i dźwięków. Ta część lekcji pokazała, jak AI uczy się i adaptuje do nowych danych.
Lekcja była pełna interaktywnych i angażujących aktywności, które pozwoliły uczniom na praktyczne zastosowanie sztucznej inteligencji. Uczniowie wykazali duże zaangażowanie i entuzjazm podczas pracy nad swoimi projektami. Wszystkie projekty były wykonane z dużą starannością i kreatywnością, co pokazuje, jak efektywne może być wykorzystanie AI w edukacji.
Strona projektu: www.burzamozgow.com
Tekst i zdjęcia: Beata Siwiec
W murach naszej szkoły odbyły się warsztaty chemiczne prowadzone przez uczniów z KMO Szaleni Chemicy dla dzieci z Przedszkola Czterolistna Koniczyna. Podczas zajęć przedszkolaki uczestniczyły w różnorodnych doświadczeniach, w tym obserwowały lampę lawę, mieszanie się barw, przewodzenie prądu przez wodę i człowieka (grająca woda) oraz zjawisko otwierania się papierowego kwiatka zanurzonego w wodzie. Te fascynujące eksperymenty nie tylko dostarczyły dzieciom rozrywki, ale także pobudziły ich ciekawość i zainteresowanie nauką.
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Kanabus
Sezon na wiosenne gotowanie został otwarty. Piękna pogoda zainspirowała klasę 7D do przygotowania sałatki szopskiej w ogrodzie szkolnym w ramach projektu eTwinning "Food&Mood".
Smacznego!
Agnieszka Kanabus
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Kanabus
27 marca obchodziliśmy Dzień Autorów Europejskich (Day of European Authors) ogłoszony przez Komisję Europejską, którego celem jest zachęcić młodzież do czytania. W związku z tym, w dniu dzisiejszym 8 kwietnia, na wszystkich lekcjach pracowaliśmy nad stworzeniem kreatywnych książek. Powstały "bestsellery" chemiczne, matematyczne, językowe, kolaże i graficzne okładki.
Zapraszam do obejrzenia naszych prac.
Agnieszka Kanabus
Tekst i zdjęcia: Beata Siwiec
Zajęcia STEAM-owe modelowania figur przestrzennych przy użyciu długopisów 3D w klasach szóstych i siódmych okazały się być niezwykle inspirującym i wartościowym doświadczeniem. Połączenie nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki w praktycznej aktywności pozwoliło uczniom nie tylko na naukę, ale także na rozwój kreatywności i umiejętności rozwiązywania problemów. Dzięki tym zajęciom młodzież zyskała nowe umiejętności i doświadczenia, które z pewnością będą miały pozytywny wpływ na ich dalszą edukację.
Długopisy 3D zostały zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
Powered by aSc EduPage