Pożegnanie klas 8
W czwartek 22 czerwca pożegnaliśmy klasy 8. Relacja na naszym Instagramie i na fb.
Źródło zdjęć: Instagram SP157
Głosujemy: boisko dla SP157 przy Tynieckiej 25
Do 30 czerwca 2023 na stronie bo.um.warszawa.pl możemy głosować na projekt "Od klepiska do boiska - wielofunkcyjne boisko i plac do kalisteniki przy ul. Tynieckiej 25" (numer na liście: 59, numer projektu: 1442), zgłoszony do budżetu obywatelskiego przez pana Michała Dondalskiego.
W budżecie obywatelskim zgłosić projekt lub zagłosować może każdy mieszkaniec Warszawy. Nie trzeba być zameldowanym, ani pełnoletnim. Uczestnictwo w budżecie obywatelskim to świetna okazja, żeby razem z innymi decydować o tym, jak zmienia się Warszawa.
Projekt zakłada wybudowanie wielofunkcyjnego boiska o wymiarach 40x20m o nawierzchni poliuretanowej oraz placu do kalisteniki (Street Workout) z bezpieczną nawierzchnią na terenie Szkoły Podstawowej 157 przy ul. Tynieckiej 25.
W ubiegłym roku dzięki głosom mieszkańców budynek naszej szkoły przy ul. Kazimierzowskiej 16 zyskał nowy plac zabaw i boisko.
Zapraszamy do głosowania!
BAL ÓSMOKLASISTY
Wymiana młodzieżowa w Trabzon (Turcja)
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Kanabus
W dniach 28.05 - 3.06 uczennice klasy 8c: Nadia, Weronika, Julia i Zoya uczestniczyły w wymianie młodzieżowej w Trabzon w Turcji w ramach projektu Erasmus+ "Ze ścian muzeum do świata wirtualnego". Zapraszamy do obejrzenia filmu i zdjęć projektowych (linki poniżej):
Film TRABZON ERASMUS+ 2023 (YT)
Zdjęcia - Mobility in Trabzon, Turkey
Agnieszka Kanabus
Koordynatorka projektów Erasmus+5zdjęcie w nagłówku: Uzungöl Nature Park, Trabzon, Turkey (Wikimedia Commons)
Rejs statkiem po Wiśle
Tekst: Iwona Jachimowicz-Karoń
Zdjęcia: Agnieszka KanabusNie zdążyliśmy rozpakować plecaków po wyjeździe do Sierpca, a już mamy kolejną wycieczkę. 15 czerwca popłynęliśmy statkiem Loewentin po rzece Wiśle.
Podczas rejsu podziwialiśmy panoramę Stolicy, słuchaliśmy opowieści przewodnika o „Grubej Kaśce”, zgłębialiśmy tajemnice Portu Praskiego, dowiedzieliśmy się, jaką rolę odgrywała Wisła podczas II wojny światowej i patrzyliśmy z dolnej perspektywy na konstrukcję mostów, pod którymi przepływał statek.
Żar lejący się z nieba, połyskująca tafla wody oraz wesoły nastrój przypominały o zbliżających się wakacjach. Aż trudno nie zanucić piosenki „Parostatkiem piękny rejs, statkiem na parę w piękny rejs”.
Uczestnicy wycieczki – uczniowie klasy 8a i 8b żałują jedynie, że to ostatnia wspólna wyprawa, ponieważ 23 czerwca ukończą szkołę.
9Zdjęcie w nagłówku: Loewentin.com
Spotkanie przeszłości z teraźniejszością - Sierpc
Tekst: Iwona Jachimowicz-Karoń
Są takie miejsca, do których chętnie wracamy. Do takich uroczych zakątków należy Skansen w Sierpcu, który mieliśmy – uczniowie klasy 8a i 8b wraz z wychowawczyniami - przyjemność odwiedzić 6 czerwca.
Z audioprzewodnikiem pobrzmiewającym w uszach obejrzeliśmy starą wozownię, rzeźby dawnych artystów ludowych, zabytkowy kościół, dworek, stare wiejskie chaty pokryte patyną wieków, pachnące ziemniakami, dymem paleniska, i piwniczną wilgocią (zwłaszcza ta wilgoć była niezwykle przydatna w czasie upału towarzyszącemu nam na wycieczce).
Potem nowe atrakcje – przejażdżka wozem konnym, warsztaty artystyczne, na których każdy z nas stworzył dusiołka czy kuraka w kolory pstrokatego i zachwycającego ażurową, koronkową lekkością.
Wreszcie to, na co czekaliśmy z utęsknieniem, czyli upragnione ognisko z kiełbaskami wieńczące pobyt w Sierpcu. Kiełbaski smakowały wybornie na świeżym powietrzu. Zintegrowaliśmy się z sympatycznymi emerytami – studentkami i studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, co poskutkowało tanecznym korowodem na sierpeckich dechach. I tak z przytupem pobiegliśmy do autokaru; rozbawieni, roztańczeni i otwarci na nowe przygody.
Pragniemy serdecznie podziękować pani Barbarze Agacińskiej za polecenie tego wspaniałego miejsca oraz za to, że była tam z nami.
Zdjęcie w nagłówku: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Lekcja o losach kobiet żydowskich
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Kanabus
Dzięki współpracy z izraelskim muzeum Yad Vashem, otrzymaliśmy plakaty opisujące los żydowskich kobiet w czasie Holokaustu. Uczniowie klas dwujęzycznych 8b i 8c przygotowali lekcję koleżeńską w języku angielskim.
Koordynatorka projektu
Agnieszka Kanabus2
Programy kulinarne na lekcji angielskiego
Tekst: Agnieszka Kanabus
Uczennice klasy 7B zapraszają do obejrzenia programów kulinarnych w języku angielskim "Let's cook together".
Linki do filmów:
Program kulinarny Matylda i Ryta
A poniżej przepisy w języku angielskim przygotowane przez uczniów klasy dwujęzycznej:
Finał kampanii Rowerowy Maj - Piknik 18 czerwca
Organizatorzy akcji Rowerowy Maj, zapraszają wszystkich uczestników na piknik podsumowujący kampanię. Więcej informacji na temat wydarzenia znajdą Państwo na stronie Piknik w Parku Herberta - Finał kampanii Rowerowy Maj.
Zalecenia dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony dzieci przed przemocą
Zalecenia służą zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki dzieciom i młodzieży uczęszczających do:
1. form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, w tym korzystającym z opieki dziennego opiekuna na podstawie umowy zawartej przez m.st. Warszawa,
2. przedszkoli,
3. szkół,
4. placówek działających na podstawie Prawa oświatowego,
5. instytucji kultury,6. placówek wsparcia dziennego,
7. ośrodka interwencji kryzysowej,
8. jednostek działających w zakresie sportu i rekreacji,- prowadzonych przez m.st. Warszawę oraz realizujących zadania m.st. Warszawy na jego zlecenie. Zalecenia dotyczą również dzieci i młodzieży korzystającej z oferty organizacji pozarządowych i podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, realizujących zadania na zlecenie m.st. Warszawy.
Zalecenia wpisują się w zadania wyżej wymienionych jednostek i podmiotów, dotyczą zapobiegania i przeciwdziałania przemocy wobec dzieci i młodzieży oraz podejmowania działań w sytuacjach zagrożenia ich bezpieczeństwa.
ZALECENIA OGÓLNE
1. Kierownicy jednostek, oraz inne podmioty wskazane na wstępie biorą pod uwagę zalecenia we własnym zakresie i wdrażają je odpowiednio w oparciu o przepisy powszechnie obowiązujące, statuty jednostek oraz wewnętrzne regulacje przyjęte w tych jednostkach i podmiotach.
2. Zalecania obejmują dzieci i młodzież do ukończenia 18 roku życia.
3. Zalecenia dotyczą nauczycieli, wychowawców, pracowników, osób, z którymi zawarto umowy cywilnoprawne, stażystów, praktykantów, wolontariuszy oraz dziennych opiekunów, zwanych dalej kadrą.
4. Realizacja zaleceń podlega monitoringowi przez osoby wyznaczone przez kierownika jednostki lub osoby, które kierują działalnością podmiotu.
5. Zaleca się, by okresowo analizować z kadrą realizację zaleceń z uwzględnieniem przypadków stwierdzenia zagrożenia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży oraz podejmowanych interwencji.
ZALECENIA SZCZEGÓŁOWE
1. Zatrudnienie pracowników powinno odbywać się zgodnie z w przepisami prawa, które określają kwalifikacje i wymagania wobec przyjmowanej do pracy kadry. W tym zakresie należy zwrócić uwagę m. in. na wymóg uzyskiwania informacji z Krajowego Rejestru Karnego i Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
2. Zaleca się podnoszenie wiedzy i kompetencji kadry poprzez dostęp do szkoleń w zakresie ochrony dzieci przed krzywdzeniem i udzielania pomocy w sytuacjach zagrożenia.
3. W nawiązaniu do zadań realizowanych na podstawie przepisów powszechnie obowiązujących, zapisów w statutach, innych wewnętrznych regulacji przyjętych w jednostkach i podmiotach wskazane jest wdrażanie:
1) zasad bezpiecznych relacji kadry z dziećmi i młodzieżą,
2) zasad ochrony wizerunku i danych osobowych dzieci i młodzieży,
3) procedur zgłaszania podejrzenia oraz podejmowania interwencji w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dziecka ze strony kadry, członków rodziny, rówieśników i osób dla niego obcych.4. W miarę możliwości jednostka i podmiot zapewniają kadrze materiały edukacyjne i informacyjne przeznaczone dla rodziców/opiekunów, które dotyczą ich roli w wychowaniu dzieci i bezpiecznych relacji z dzieckiem.
5. W przypadku jednostek wskazanych we wstępie zaleceń w pkt 1-7 oraz organizacji pozarządowych i podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, wskazane jest rozwijanie współpracy z rodzicami/opiekunami prawnymi dzieci, w szczególności przez prowadzenie konsultacji i udzielanie porad w zakresie ochrony dzieci przed krzywdzeniem i przemocą.
6. W celu zapewnienia sprawnej interwencji - w jednostce i podmiocie zapewnia się dostęp do danych kontaktowych lokalnych instytucji i organizacji zajmujących się interwencją i pomocą w przypadkach krzywdzenia dzieci, m.in. Policji, podmiotów leczniczych, czy sądu.
7. W przypadku jednostek wskazanych we wstępie zaleceń w pkt 2 – 8,oraz organizacji pozarządowych i podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, zaleca się umieszczenie na stronach internetowych i tablicach ogłoszeń informacji dla dzieci i młodzieży dotyczących możliwości uzyskania przez nie pomocy w sytuacjach trudnych, w tym numery bezpłatnych telefonów zaufania.
8. Zaleca się publikację zaleceń na stronach internetowych jednostek i podmiotów, do których kierowane są zalecenia oraz wywieszenie ich w miejscu dostępnym dla kadry, wychowanków, uczniów oraz rodziców/opiekunów prawnych.
PREZYDENT
MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY
/-/
Rafał Trzaskowski
Doświadczenia na lekcjach chemii
Tekst i zdjęcia: Beata Siwiec
Czy tlen jest gazem niezbędnym człowiekowi? Na to pytanie i wiele innych uczniowie klas siódmych próbują odpowiedzieć na lekcjach chemii.
Doświadczalnie otrzymują tlen z wody utlenionej i badają jego właściwości. Stawiają hipotezy i je weryfikują. Taka lekcja to ogromna dawka emocji i wiedzy.
4
Archiwum Aktualności