Tekst: Agnieszka Kanabus
Zapraszamy uczniów do klas dwujęzycznych! Uczymy metodą CLIL!
Agnieszka Kanabus
nauczycielka języka angielskiego
Tekst: Agnieszka Kanabus
Zapraszamy uczniów do klas dwujęzycznych! Uczymy metodą CLIL!
Agnieszka Kanabus
nauczycielka języka angielskiego
Tekst i zdjęcia: Beata Siwiec, Justyna Szewczyk-Gielmuda
W ostatnich dniach marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody.
W klasach 6-8 tematem przewodnim była wirtualna woda i okazało się, że wielu uczniów nie zdawało sobie sprawy, ile wody potrzeba do wyprodukowania np. koszulki, laptopa czy telefonu. Dzielili się swoimi obserwacjami i wyciągali wnioski. Licząc swój ślad wodny, niektórzy tylko posiłek, inni zaś próbowali policzyć swoje zużycie wody nie tylko tej z kranu, ale także tej ukrytej, wirtualnej. Na pewno były to lekcje, które zwróciły uwagę młodych ludzi na problem wody na świecie i co oni sami mogą zrobić aby uratować naszą planetę.
Uczniowie klas 5a oraz 1b obchodzili Światowy Dzień Wody z PAH. Starszacy z zainteresowanie wysłuchali webinaru na temat: Jak działa pomoc humanitarna w czasach światowego kryzysu wodnego? Młodsi uczniowie wykonali plakat o wirtualnej wodzie. A czy Ty wiesz ile wody jest w Twoim pokoju? Na temat wirtualnej wody posłuchacie w animacji Woda nie tylko w kranie - animacja edukacyjna | PAH - YouTube.
Tekst, zdjęcia i filmy: Beata Siwiec
W zeszłym tygodniu dobiegły końca warsztaty z sitodruku w których uczestniczyli uczniowie klas szóstych oraz klasa 7a i 8e.
Uczniowie realizowali swoje pomysły z uśmiechem na twarzach. Najpierw projektowali i rysowali, potem wycinali. Niektórzy nawycinali się solidnie...
Potem już tylko nadruk z szablonu, używając sita, na torbę i ogromne zadowolenie, czasem okrzyk, z uzyskanego efektu.
Dziękujemy bardzo prowadzącym warsztaty, pani Ani i pani Oli. Z Wami to radość tworzenia.
Tekst, zdjęcia i filmy: Beata Siwiec
Absolwenci z grupą projektową odwiedzili naszą szkołę realizując projekt społeczny w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii” i programu „Energia w nauce”. Przeprowadzili szereg warsztatów związanych z chemią i fizyką, demonstrując naszym uczniom ciekawe eksperymenty.
Tekst: Agnieszka Kanabus
Zapraszam do obejrzenia filmu przygotowanego przez uczennice klasy 8c, które w dniach 26 marca - 1 kwietnia przebywały na wymianie młodzieżowej na Sycylii w ramach projektu Erasmus+ "Czego nauczyła nas historia?"
Deep European CulTour NOTO Erasmus+ (link - film YT)
Strona projektowa:
What have we learnt from the past? (Wymiana we Włoszech)
Agnieszka Kanabus
Tekst i zdjęcia: Beata Siwiec
Taka lekcja to przyjemność, dużo uśmiechu i zaangażowania uczniów. Udało się, Photon ruszył na przód. Teraz można dalej programować w oparciu o integrację ze Scratchem, wykorzystać wszystkie ważne na tym etapie nauczania konstrukcje programistyczne, m.in. pętle, instrukcje warunkowe czy zmienne. To wszystko jest możliwe, dzięki sprzętowi zakupionemu w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
Tekst i zdjęcia: Beata Siwiec
Uczniowie klasy 7c poznając budowę atomu pierwiastka i tworząc cząsteczki związków chemicznych utrwalali swoją wiedzę angażując się w konstruowanie i modelowanie przy pomocy długopisów 3D zakupionych w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
Tekst i zdjęcia: Beata Siwiec
W ramach projektu edukacyjnego Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży BAKCYL uczniowie klas ósmych odbyli cykl spotkań z wolontariuszami – ekspertami z sektora bankowego.
Celem zajęć było podniesienie poziomu wiedzy z zakresu ekonomii, cyberbezpieczeństwa oraz inspirowanie świadomych działań i budowanie właściwych postaw młodzieży w zakresie przedsiębiorczości.
Tematyka zajęć znajduje się na stronie: Lekcje dla szkół podstawowych - Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży (wib.org.pl)
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Kanabus
Szkolne muzeum Erasmus+
"Abstrakcja i malowanie wodą"
Zapraszam do obejrzenia eksperymentalnych prac plastycznych uczniów klasy 6B i 8E.
Agnieszka Kanabus
Tekst: Agnieszka Kanabus
W ramach nowego projektu Erasmus+ "Uczymy się miast" uczniowie klasy 8c przygotowali krótki film o polskich przesądach.
Zapraszam do obejrzenia: Superstitions (link YT)
Agnieszka Kanabus
Tekst i zdjęcia: Beata Siwiec
Choć szóstoklasiści są jeszcze przed kursem fizyki, już teraz warto zachęcać ich do poznawania tej dziedziny. Klasa 6c wzięła udział w warsztatach organizowanych przez Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego pod hasłem Elektryczność. Mój pierwszy układ.
Co to jest prąd, jak bezpiecznie go poprowadzić, kiedy i gdzie wrzucić opornik i co zrobić, by lampka sama zapaliła się o zmroku?
My już to wiemy - każdy uczestnik budował swój obwód i wszyscy z napięciem (jak to przy prądzie bywa) czekali na ostatnie wciśnięcie przycisku, by sprawdzić efekt końcowy projektu i zobaczyć rozświetloną żaróweczkę. Niektórzy wprowadzili jeszcze dodatkowy walor estetyczny - bardzo dużą wagę przywiązując do kolorów kabelków.
Były emocje, zainteresowanie i pełne nadziei zapytania: To to jest fizyka? To. I jeszcze więcej. :)
Leonia Szajna (1930-2023) – była nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 157 imienia Adama Mickiewicza w Warszawie.
Leonia Szajna – nauczycielka języka polskiego w szkołach podstawowych na Rzeszowszczyźnie i w Warszawie. Urodzona w 1930 r. w Haczowie, zmarła 19.03.2023 w Warszawie. Odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Krzyżem Zasługi, Kawalerskim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem za szczególne zasługi dla rozwoju oświaty w stołecznym województwie warszawskim.
Jako nauczycielka pracowała od ukończenia krośnieńskiego liceum pedagogicznego w 1948 r., początkowo w wiejskich szkołach, a od 1951 r. w Warszawie. Przez 30 lat była polonistką w warszawskiej Szkole Podstawowej nr 157 imienia Adama Mickiewicza. Była pasjonatką szkoły. Przez cały okres swojej aktywności zawodowej poświęcała szkole i uczniom dużo czasu, jednocześnie kształcąc się i doskonaląc swoje umiejętności. Po ukończeniu wieczorowego Studium Nauczycielskiego i studium przedmiotowego uzyskała stopień nauczyciela dyplomowanego, a po wprowadzeniu stopni specjalizacji zdała jako jedna z pierwszych egzamin na I stopień. Było to na dwa lata przed jej przejściem na emeryturę. W pracy szkolnej prowadziła praktyki studenckie, lekcje otwarte dla nauczycieli, różne konkursy i olimpiady. Organizowała także dla uczniów ciekawe wycieczki po Polsce, często bywała z nimi w teatrze i w różnych muzeach, wierząc że w ten sposób przygotowuje ich do właściwego odbioru kultury. Wychowała kilka pokoleń uczniów na warszawskim Mokotowie.
Tekst: Anna Gajewska
Z okazji roku Wisławy Szymborskiej i z okazji ponadczasowej miłości dla poezji zaprosiliśmy uczniów do udziału w szkolnym konkursie recytatorskim "Niektórzy lubią poezję".
Uczestnicy prezentowali wiersze noblistki. Na szczęście dobór tekstów pozwolił oddać to, za co kochamy tę poetkę - uniwersum świata ludzkich spraw i wartości.
Moje wiersze nie są do grania, do śpiewania ani do tańczenia. Moje wiersze są do czytania i do myślenia! - mówiła poetka, nie wiedząc jeszcze, że jej teksty będą też do słuchania i recytowania na konkursach poetyckich.
A w tym roku szkolnym najpiękniej słuchało się Szymborskiej w wykonaniu laureatek:
Nadii z klasy 8c (I miejsce)
Anieli z klasy 6c i Blanki z klasy 7a (ex aequo II miejsce).
Trzeciego miejsca nie przyznano - dziewczyny były za dobre.
...nie miałam pojęcia, iż z moich wierszy można zrobić coś takiego - powiedziałaby z uśmiechem Dama z Krakowa.
Źródło fotografii w nagłówku: biweekly.pl (EAST NEWS/SIPA PRESS)
Dziękujemy Wiktorowi z klasy 8a za podarowanie bibliotece książek dla młodszych dzieci.
Jolanta Benedykczak
Tekst: Agnieszka Kanabus
Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Wisławy Szymborskiej. Zapraszam do wysłuchania wierszy poetki w języku angielskim w wykonaniu uczennic klasy 8c.
Agnieszka Kanabus
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Kanabus
Puentylizm i kubizm, techniki malarskie w wykonaniu klasy 6a i 8e w ramach projektu Erasmus+ "Ze ścian muzeum do świata wirtualnego".
Agnieszka Kanabus
koordynatorka projektów Eramus +
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Kanabus
Uczniowie drugiej grupy klasy 7B zapraszają do obejrzenia przedstawienia "Romeo and Juliet" Williama Szekspira w języku angielskim w wersji kukiełkowej i teatru cieni.
Dołączam zdjęcia uczniów - aktorów teatru.
Agnieszka Kanabus
Na zdjęciach: aktorki i aktorzy 7B
Tekst: Agnieszka Kanabus
Zapraszam do obejrzenia filmu - sprawozdania z wymiany młodzieżowej w Salonikach, w Grecji przygotowanego przez uczniów klasy 7B: Lei, Matyldy i Aleksandra.
Wymiana młodzieżowa w Salonikach - Erasmus+ (YT)
Prace uczniów można podziwiać na szkolnej stronie projektowej:
What have we learnt from the past? - Wymiana w Grecji
Agnieszka Kanabus
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Kanabus
Czekając na wizytę uczniów projektowych Erasmus + "Ze ścian muzeum do świata wirtualnego" uczniowie klasy 7b przygotowali prace plastyczne p.t. "Black and White".
Zapraszam do obejrzenia zdjęć.
Agnieszka Kanabus
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Kanabus
W ramach projektu Erasmus+ "Czego nauczyła nas historia?" klasa 8e przygotowała prace plastyczne - malujemy starą Warszawę. Zapraszam do obejrzenia szkolnej wystawy.
Agnieszka Kanabus
Powered by aSc EduPage