• Z prądem
          • Z prądem

          • Tekst i zdjęcia: Beata Siwiec

            Choć szóstoklasiści są jeszcze przed kursem fizyki, już teraz warto zachęcać ich do poznawania tej dziedziny. Klasa 6c wzięła udział w warsztatach organizowanych przez Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego pod hasłem Elektryczność. Mój pierwszy układ

            Co to jest prąd, jak bezpiecznie go poprowadzić, kiedy i gdzie wrzucić opornik i co zrobić, by lampka sama zapaliła się o zmroku? 
             
            My już to wiemy - każdy uczestnik budował swój obwód i wszyscy z napięciem (jak to przy prądzie bywa) czekali na ostatnie wciśnięcie przycisku, by sprawdzić efekt końcowy projektu i zobaczyć rozświetloną żaróweczkę. Niektórzy wprowadzili jeszcze dodatkowy walor estetyczny - bardzo dużą wagę przywiązując do kolorów kabelków. 
             
            Były emocje, zainteresowanie i pełne nadziei zapytania: To to jest fizyka? To. I jeszcze więcej. :)

        • Wspomnienie o zmarłej nauczycielce
          • Wspomnienie o zmarłej nauczycielce

          • Leonia Szajna (1930-2023) – była nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 157 imienia Adama Mickiewicza w Warszawie.

            Leonia Szajna – nauczycielka języka polskiego w szkołach podstawowych na Rzeszowszczyźnie i w Warszawie. Urodzona w 1930 r. w Haczowie, zmarła 19.03.2023 w Warszawie. Odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Krzyżem Zasługi, Kawalerskim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem za szczególne zasługi dla rozwoju oświaty w stołecznym województwie warszawskim.

            Jako nauczycielka pracowała od ukończenia krośnieńskiego liceum pedagogicznego w 1948 r., początkowo w wiejskich szkołach, a od 1951 r. w Warszawie. Przez 30 lat była polonistką w warszawskiej Szkole Podstawowej nr 157 imienia Adama Mickiewicza. Była pasjonatką szkoły. Przez cały okres swojej aktywności zawodowej poświęcała szkole i uczniom dużo czasu, jednocześnie kształcąc się i doskonaląc swoje umiejętności. Po ukończeniu wieczorowego Studium Nauczycielskiego i studium przedmiotowego uzyskała stopień nauczyciela dyplomowanego, a po wprowadzeniu stopni specjalizacji zdała jako jedna z pierwszych egzamin na I stopień. Było to na dwa lata przed jej przejściem na emeryturę. W pracy szkolnej prowadziła praktyki studenckie, lekcje otwarte dla nauczycieli, różne konkursy i olimpiady. Organizowała także dla uczniów ciekawe wycieczki po Polsce, często bywała z nimi w teatrze i w różnych muzeach, wierząc że w ten sposób przygotowuje ich do właściwego odbioru kultury. Wychowała kilka pokoleń uczniów na warszawskim Mokotowie.

        • "Niektórzy lubią poezję"
          • "Niektórzy lubią poezję"

          • Tekst: Anna Gajewska

            Z okazji roku Wisławy Szymborskiej i z okazji ponadczasowej miłości dla poezji zaprosiliśmy uczniów do udziału w szkolnym konkursie recytatorskim "Niektórzy lubią poezję".

            Uczestnicy prezentowali wiersze noblistki. Na szczęście dobór tekstów pozwolił oddać to, za co kochamy tę poetkę - uniwersum świata ludzkich spraw i wartości.

            Moje wiersze nie są do grania, do śpiewania ani do tańczenia. Moje wiersze są do czytania i do myślenia! - mówiła poetka, nie wiedząc jeszcze, że jej teksty będą też do słuchania i recytowania na konkursach poetyckich.

            A w tym roku szkolnym najpiękniej słuchało się Szymborskiej w wykonaniu laureatek:

            Nadii z klasy 8c (I miejsce)
            Anieli z klasy 6c i Blanki z klasy 7a (ex aequo II miejsce).

            Trzeciego miejsca nie przyznano - dziewczyny były za dobre.

            ...nie miałam pojęcia, iż z moich wierszy można zrobić coś takiego - powiedziałaby z uśmiechem Dama z Krakowa.

             

            Źródło fotografii w nagłówku: biweekly.pl (EAST NEWS/SIPA PRESS)

        • Kolędowanie na Mokotowie
          • Kolędowanie na Mokotowie

          • Tekst i zdjęcia: Jolanta Benedykczak

            W połowie stycznia uczniowie klasy 8c odwiedzili mokotowskie przedszkola z programem kolęd.

            19 stycznia mieliśmy zaplanowane wyjście z panem Piotrem Gałązką, który przygotował z uczniami piękną oprawę muzyczną i panią Jolą Benedykczak do przedszkola na kolędowanie. Tego dnia odwiedziliśmy dwa przedszkola, choć w planie mieliśmy tylko jedno.

            Długo błądziliśmy po zakątkach Mokotowa, szukając przedszkola przy ulicy Naruszewicza. Przez przypadek jednak trafiliśmy do przedszkola przy ulicy Lenartowicza, gdzie przyjęto nas z otwartymi ramionami. Pani dyrektor bardzo ucieszyła się z naszej niespodziewanej wizyty i nalegała abyśmy zostali u nich, lecz my mieliśmy już zaplanowaną wizytę w drugim przedszkolu i nie mogliśmy zostać. 

            Gdy dotarliśmy na Naruszewicza śpiewaliśmy i tańczyliśmy z uroczymi dzieciakami. Podobał im się nasz koncert. Rafał, Mateusz i Szymon grali na instrumentach, a reszta radośnie śpiewała. 

            Gdy dzieci już nas opuściły, zapakowaliśmy sprzęt muzyczny i wyszliśmy, po czym wpadliśmy na pomysł, aby udać się z powrotem do przedszkola, na które natknęliśmy się przez przypadek. Tam zagraliśmy i zaśpiewaliśmy kilka kolęd. Dzieci bardzo się ucieszyły z naszych odwiedzin tańczyły, skakały oraz śpiewały razem z nami. Po występie jeszcze długo bawiliśmy się z dziećmi i rozmawialiśmy z panią dyrektor, jak również z nauczycielkami. 

            Ten dzień był niezapomniany zarówno dla nas jak i dla dzieci. W następnym tygodniu zaśpiewaliśmy również kolędy w przedszkolu przy ul. Goszczyńskiego „Czterolistna Koniczyna”. Młodzież po występie została obdarowana prezentami. Wspólne kolędowanie podobało się wszystkim - dużym i małym.

        • Nakręć się na pomoc!
          • Nakręć się na pomoc!

          • Tekst: Jolanta Benedykczak

            Akcja z nakrętkami kręci się dalej!

            Akcja zbierania plastikowych nakrętek, jak również makulatury, trwa nadal. Szkolne Koło Wolontariatu „Drużyna Pomocy” gromadzi plastikowe nakrętki (po sokach, napojach, nabiale, środkach chemicznych itp.) oraz makulaturę. Przedsięwzięcie ma przede wszystkim wymiar charytatywny (pomoc osobom niepełnosprawnym), ale także ekologiczny: recykling plastikowych nakrętek.

            Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i całej społeczności szkolnej. Pierwszą osobą, dla której zbieraliśmy nakrętki, była Malwina. Już odebrała upragniony aktywny wózek. Teraz zbieramy dla Cezarego. Nakrętki pozwolą sfinansować jego rehabilitację.

            SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA PRZYŁĄCZENIE SIĘ DO AKCJI.

            Jednocześnie zachęcamy do dalszego zbierania nakrętek oraz makulatury i dostarczania ich do szkoły.

            Punkty zbiórki nakrętek:
            Szkoła Podstawowa nr 157 im. Adama Mickiewicza ul. Kazimierzowska 16 i budynek przy ul. Tynieckiej 25. Opiekunami akcji są pani Małgorzata Partak i pani Jolanta Benedykczak.

        • Dzień Otwarty Kazimierzowska
          • Dzień Otwarty Kazimierzowska

          • Zapraszamy dzieci i rodziców na Dzień Otwarty dla kandydatów do klas pierwszych w Szkole Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 157 im. Adama Mickiewicza w dniu 7 marca 2023 roku, o godzinie 17:00 w budynku przy ul. Kazimierzowskiej 16.

            W programie:

            • spotkanie z dyrektorem szkoły,
            • część artystyczna w wykonaniu  uczniów z kl. I-III,
            • prezentacja szkoły,     
            • spotkania i rozmowy z nauczycielami, specjalistami pracującymi w placówce oraz z uczniami naszej szkoły.
        • Warsztaty szkolnych wolontariuszy
          • Warsztaty szkolnych wolontariuszy

          • Tekst: Jolanta Benedykczak

            Grupa szkolnych wolontariuszy spotkała się w naszej szkole na warsztatach, które poprowadził pan Mateusz Konieczny, socjolog i trener umiejętności społecznych.

            W czasie spotkania pan Konieczny mówił o motywacjach, którymi kierują się wolontariusze. Akcentował ważną rolę korzyści, które uzyskujemy pomagając innym. W pracy zespołowej uczniowie omawiali definicję wolontariatu, charakterystykę wolontariusza pod względem cech osobowościowych, sposoby i miejsca działania dobroczynnego. Warsztaty były okazją do zapoznania uczniów z ideą wolontariatu, zainspirowania ich do działań na rzecz innych ludzi oraz doskonalenia współpracy.

            Warsztaty były interesującym i pouczającym spotkaniem wolontariuszy. Wzbudziły spore zainteresowanie uczestników, poruszyły emocje. Pokazały, w jaki sposób młodzież może podjąć razem współpracę i jak wspólnie można sobie pomagać. Pan Mateusz przypomniał, jak istotne jest bycie dla innych – zarówno to bezinteresowne, jak i to ze świadomością własnych korzyści, ale zawsze ukierunkowane na dobro drugiego człowieka.

            Dzięki świetnie przygotowanemu Prowadzącemu oraz zaangażowaniu Wolontariuszy, zdobyliśmy dużo nowej wiedzy.

            Dziękujemy panu Mateuszowi za super przeprowadzone i bardzo ciekawe spotkanie, które wpłynęło na nas bardzo kreatywnie i natchnęło do wykorzystania nowo zdobytej wiedzy.

            A Wolontariuszkom i Wolontariuszom dziękujemy za obecność!

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 157 im. Adama Mickiewicza w Warszawie
      • 22 844-05-57
      • ul. Tyniecka 25, 02 - 615 Warszawa Poland
      • SP157 przy Kazimierzowskiej: ul. Kazimierzowska 16, 02-589 Warszawa, tel. 22 844-67-36
      • e-mail budynku przy Kazimierzowskiej: sekretariat@sp157.waw.pl , sekretariat.sp157@eduwarszawa.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • Nasze  media społecznościowe