• Trogen 2019

• Międzynarodowy projekt wymiany organizowany przez Europejskie Centrum Młodzieży przy partnerstwie szwajcarskiej fundacji KDP Trogen

Projekt odbył się w dniach 8 – 24 stycznia 2019.

Zapraszamy do zapoznania się z blogiem tworzonym przez naszych uczniów podczas pobytu w Trogen oraz galerią zdjęć.

• Fundacja Dzieci Pestalozzi

• Fundacja Dzieci Pestalozzi (Pestalozzi’s Children Foundation - KDP Trogen), to szwajcarska organizacja pozarządowa z ponad 70-letnim doświadczeniem, zapewniająca dzieciom i młodzieży dostęp do edukacji i promowania pokojowego współistnienia międzykulturowego. Fundacja Pestalozzi znajduje się w Trogen, w Szwajcarii.

Ponad 1000 dzieci, młodzieży i nauczycieli z Serbii, Macedonii, Mołdawii, Ukrainy, Rosji i Białorusi uczestniczy w IEP rocznie. Te grupy młodych ludzi przebywają w KDP w Trogen przez dwa do trzech tygodni, uczestnicząc w kursach z zakresu komunikacji międzykulturowej, zwalczania dyskryminacji, tożsamości, rozwiązywania konfliktów i praw dziecka.

• Warsztaty

• Projekt koncentruje się na doświadczeniach. Mieszkanie razem, wspólne zajęcia i wymiana międzykulturowa z inną grupą młodzieżową, z innego kraju, uzupełniają się wzajemnie w celu zapewnienia wysokiej jakości doświadczenia międzykulturowego realizowanego w całości poprzez pozaformalne metody edukacji.

Po zakończeniu wymiany młodzieżowej uczestnicy są zachęcani do refleksji na temat ich doświadczeń i dzielenia się zdobytą wiedzą z rówieśnikami ze swojej szkoły, nauczycielami, rodzicami i innymi osobami w szkole. Ich zadaniem jest przekazanie społeczności lokalnej w ciekawej formie, czego nauczyli się podczas 17- dniowego projektu w Trogen (tzw. Action Plan). Cały projekt jest zwieńczony warsztatami ewaluacyjnymi przeprowadzonymi przez ECM z uczniami, nauczycielami i chętnymi rodzicami.