• W edukacji szkolnej program Erasmus+ obejmuje: współpracę szkół i partnerstwa strategiczne oraz mobilność kadry.

Współpraca szkół

Projekty współpracy szkół polegają na współdziałaniu szkół z różnych krajów nad wspólnym tematem bądź problemem do rozwiązania. Projekty mają wzmacniać potencjał szkół do współpracy międzynarodowej, pozyskiwania wiedzy i umiejętności oraz stawiania czoła nowym wyzwaniom. Działania powinny przynieść możliwie trwałe rezultaty nie tylko dla ich bezpośrednich uczestników, lecz także w postaci poprawy jakości i skuteczności pracy szkół partnerskich. Powinny one także wpływać na otoczenie szkół.

Projekty mają wspierać międzynarodowe wymiany grup uczniów w celu podnoszenia jakości kształcenia oraz promowania takich wspólnych wartości jak wolność, włączenie społeczne, tolerancja i niedyskryminacja.

Przygotowując się do projektu, uczniowie uczestniczą w wielu warsztatach oraz aktywnościach związanych z tematem danego Projektu, przygotowują prace i prezentacje, z których najlepsze mają szansę być zaprezentowane podczas spotkań i wymian z uczniami pozostałych szkół uczestniczących w Projekcie.

Przy realizacji projektu szkolne grupy projektowe mają możliwość korzystania z narzędzia wspomagania współpracy szkół poprzez platformę eTwinning.

eTwinning tworzy europejską społeczność liczącą 223 tys. nauczycieli ze 116 tys. szkół, którzy łącznie realizują ponad 97 tys. różnorodnych projektów edukacyjnych. W programie uczestniczą wszystkie kraje Unii Europejskiej oraz Turcja, Macedonia, Islandia, Norwegia, Szwajcaria, Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Mołdawia i Ukraina oraz Tunezja.

Dzięki programowi na bezpiecznej platformie internetowej partnerzy wymieniają się informacjami i materiałami, komunikują się za pośrednictwem poczty elektronicznej, wideokonferencji czy czatu. eTwinning zachęca do poznawania i wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) oraz aktywnych metod pracy z uczniem. Program wspiera rozwijanie już u najmłodszych wszystkich kluczowych kompetencji.

Na kolejnych stronach znajdziecie informacje o projektach i wymianach uczniów zrealizowanych przez naszą Szkołę w ramach Erasmus+. Zapraszamy do lektury…

[Wymiany uczniów w ramach projektów Erasmus+]

Partnerstwa strategiczne na rzecz edukacji szkolnej

Partnerstwa strategiczne polegają na międzynarodowej współpracy placówek edukacyjnych, lokalnych lub regionalnych władz odpowiedzialnych za oświatę i innych organizacji działających na rzecz edukacji szkolnej. Celem działań powinno być wprowadzenie długofalowych zmian, innowacji i dobrych praktyk wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne do zapewnienia wysokiej jakości kształcenia.

W ramach tej akcji można realizować projekty:

• na rzecz innowacji mające na celu wytworzenie innowacyjnych rezultatów pracy intelektualnej lub propagowanie nowopowstałych rozwiązań oraz innowacyjnych idei.
      • wymiany dobrych praktyk, mające służyć wzmocnieniu potencjału organizacji do działań na szczeblu międzynarodowym oraz wymianie metod, praktyk i idei.

Wyróżnia się też projekty współpracy między regionami, w których wiodącą rolę odgrywają lokalne lub regionalne władze odpowiedzialne za oświatę. Projekty te mogą służyć zarówno tworzeniu innowacji, jak i wymianie dobrych praktyk.

Zapraszamy do zapoznania się z programami współpracy ze szkołami w krajach partnerskich:

[Wymiany w ramach partnerstwa szkół Erasmus+]

Mobilność kadry edukacji szkolnej

Nasi nauczyciele biorą udział w projektach Erasmus+ realizowanych w ramach akcji „Mobilność kadry edukacji szkolnej”. Mają one na celu poprawę jakości pracy placówki oświatowej osiąganą przez udział jej pracowników w mobilnościach zagranicznych takich jak kursy i szkolenia, w trakcie których podnoszą oni własne kompetencje zawodowe.

Pracownicy Szkoły mają możliwość poznawania nowoczesnych i innowacyjnych metod nauczania oraz zarządzania placówką oświatową, co pozwoli osiągnięcie głównego celu projektu jakim jest poprawa jakości pracy placówki w określonych przez nią obszarach wymagających zmian oraz pogłębienie współpracy międzynarodowej.

W ramach realizowanego projektu w akcji „Mobilność kadry edukacji szkolnej” poza standardowymi działaniami zawartymi w cyklu życia projektu, pracownicy szkoły mogą uczestniczyć w następujących typach wyjazdów zagranicznych:

• prowadzenie zajęć dydaktycznych (teaching assignment): działanie to pozwala nauczycielom lub innym pracownikom szkoły zajmującym się edukacją szkolną na prowadzenie zajęć dydaktycznych w szkołach partnerskich za granicą;
      • zorganizowane kursy lub szkolenia za granicą: wspierają doskonalenie zawodowe nauczycieli, członków kadry kierowniczej szkół lub innych pracowników zajmujących się edukacją szkolną;
      • Obserwacja pracy (job shadowing)zapewnia nauczycielom, członków kadry kierowniczej szkół lub innym pracownikom szkół możliwość spędzenia pewnego okresu za granicą w szkole partnerskiej lub innej właściwej organizacji działającej w dziedzinie edukacji szkolnej.

Zapraszamy do zapoznania się z informacją na temat projektów, w których uczestniczyli nasi nauczyciele

[Projekty Mobilności Kadry Szkolnej]

/Opracowane na podstawie oficjalnej strony Programu Erasmus+/